PLATFORMY DO TRANSPORTU OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH
Strona główna → Oferta → Platformy do transportu osób niepełnosprawnych
W XXI wieku przystosowanie infrastruktury mieszkalnej, użytkowej i transportowej do potrzeb osób niepełnosprawnych stanowi standard. Warunki jakie powinny spełniać budynki, w których przebywają osoby niepełnosprawne jak również ciągi komunikacyjne piesze, parkingi i miejsca postojowe, regulują ustawowe przepisy techniczno-budowlane.
Spełnianie potrzeb osób niepełnosprawnych ruchowo oraz ich wymagań zaspokaja w dużej mierze oczekiwania osób o innych rodzajach niepełnosprawności i wpływa na podwyższenie standardu wnętrz przeznaczonych również dla ludzi zdrowych.
W Polsce osoby niepełnosprawne ruchowo napotykają jeszcze wiele barier architektonicznych, które utrudniają im normalne funkcjonowanie. Zgodnie z krajowymi przepisami budowlanymi usuwanie takich barier odbywa się poprzez konstruowanie obiektów w taki sposób, aby uwzględniały możliwość korzystania przez osoby niepełnosprawne jak również zapewnienie urządzeń technicznych, które pozwalają na pełny i bezpieczny dostęp do tych obiektów przez osoby niepełnosprawne, w szczególności poruszające się na wózkach inwalidzkich. Urządzenia takie składają się z podstawy ładunkowej i mechanizmu podnoszenia, najczęściej o napędzie elektrycznym lub hydraulicznym. Powinny odpowiadać potrzebom użytkownika, który w zależności od stopnia niepełnosprawności ma do wyboru kilka rozwiązań.
Należą do nich między innymi:
• platformy pionowe z zamkniętą i otwartą kabiną,
• podesty ruchome do transportu wózków inwalidzkich w pionie i poziomie,
• platformy przyschodowe oraz platformy krzesełkowe.


Dźwigi schodowe:
to urządzenia montowane przy schodach, wewnątrz lub na zewnątrz budynków, poruszające się w płaszczyźnie nachylonej. Są przeznaczone do transportu osób niepełnosprawnych (w tym poruszających się na wózkach inwalidzkich) między dwoma lub więcej poziomami. Urządzenia posiadają elementy składane co umożliwia złożenie urządzenia na czas jego postoju. W zależności od potrzeby stosuje się różne odmiany konstrukcyjne powyższych urządzeń.
Platformy pochyłe:
pozwalają na przemieszczanie się wzdłuż schodów osoby w pozycji stojącej lub siedzącej na wózku inwalidzkim. Płaska, pozioma podstawa ładunkowa urządzenia pozwala na wjechanie na nią wózka inwalidzkiego. Platformy przyschodowe to urządzenia, które rozwiązują problem transportu osoby o ograniczonej sprawności ruchowej pomiędzy ustalonymi miejscami dostępu. Platforma jest prowadzona na torze jezdnym nad schodami lub inną pochyloną powierzchnią. Urządzenie łączy w odpowiedni sposób transport wzdłuż schodów z doskonałą integracją z otoczeniem. Górna rura toru może być używana jako poręcz. Platforma przyschodowa do dobre rozwiązanie stosowane przy założeniu, że ilość uruchomień będzie mniejsza niż 10 na godzinę ze względu na zastosowany napęd bateryjny (przy odcinkach przejazdu 15 m na jedno uruchomienie) oraz wszędzie tam gdzie zależy nam na wyeliminowaniu prac budowlanych. Urządzenia mogą być stosowane zarówno wewnątrz jak i na zewnątrz obiektu.


Podnośniki krzesełkowe
to urządzenia o konstrukcji składanego fotela pozwalające na przemieszczanie się osoby w pozycji siedzącej.
Platformy podnoszące pionowe mogą być instalowane na zewnątrz jak i wewnątrz budynków w celu obsługiwania stałych, czasem kilku poziomów przystankowych. Charakteryzują się większym udźwigiem niż dźwigi schodowe. Wyposażone są w napęd śrubowy, łańcuchowy lub hydrauliczny. Umożliwiają jazdę pasażerowi niepełnosprawnemu na wózku inwalidzkim lub bez niego, razem z asystentem czy opiekunem.
Często stosowanym rozwiązaniem w transporcie osób ograniczonych ruchowo są dźwigi platformowe wraz z konstrukcją szybu i obudową. Zostały one stworzone szczególnie z myślą o transporcie na małą i średnią wysokość osób niepełnosprawnych na wózkach, oczywiście z urządzenia mogą również korzystać osoby zdrowe. Dźwigi tego typu są niezmiernie proste w użytkowaniu a zarazem wyjątkowo odporne na próby wandalizmu przez co świetnie sprawdzają się w szkołach i innych obiektach użyteczności publicznej a zwłaszcza w tych obiektach, które dotychczas nie były przystosowane dla osób niepełnosprawnych i nie mają szybu do zainstalowania klasycznego dźwigu osobowego.
Zaletą tych urządzeń jest to, że nie wymagają murowanego szybu gdyż są dostarczane z własną konstrukcją szybu i obudową pełną lub panoramiczną. Nie wymagają też oddzielnego pomieszczenia maszynowni, ponieważ ich napęd zlokalizowany jest w obrysie szybu. Ponadto cechuje je niewielkich rozmiarów podszybie a montaż w istniejącym obiekcie nie wymaga żadnych dodatkowych prac budowlanych oprócz wykucia otworu w stropie w przypadku gdy szyb przechodzi przez strop.
Zaletą jest niewątpliwie relatywnie niska cena urządzenia biorąc pod uwagę to, że urządzenie dostarczane jest z własną konstrukcją szybu i obudową. Do słabych stron natomiast zaliczyć można maksymalną wysokość podnoszenia, która nie może przekroczyć 13 m, niewielką wydajność urządzenia szczególnie dla wysokości podnoszenia powyżej 6 m oraz dostępne tylko określone wymiary platformy.
Stosunkowo nowym produktem jest pionowa platforma bezszybowa z napędem hydraulicznym, dedykowana do wewnątrz jak i na zewnątrz budynków. Uruchomienie platformy w celu wykonania jazd następuje za pomocą pilota radiowego natomiast jazda platformą odbywa się przy wciśniętym przycisku kierunku, w którym chcemy się poruszać. Platforma z napędem hydraulicznym jest urządzeniem niedrogim w eksploatacji, ponieważ nie wymaga kosztownych elementów jak to bywa w przypadku urządzeń z napędem śrubowym powszechnym na polskim rynku. Dużym atutem jest także to, że posiada w standardzie zjazd awaryjny oraz zasilanie 230V co gwarantuje niski pobór energii a przy tym minimalizuje koszty utrzymania.


