Dźwigi samochodowe

Windy samochodowe pozwolą Ci stworzyć nawet dwa razy więcej miejsc parkingowych na tej samej przestrzeni.

Stwórz wielopoziomowy parking naziemny lub podziemny

Urządzenia do pionowego transportu pojazdów tj. platformy i dźwigi samochodowe umożliwiają stworzenie parkingu podziemnego lub nadziemnego tam, gdzie nie ma miejsca na zastosowanie zjazdu lub podjazdu, a każdy metr kwadratowy powierzchni jest na wagę złota.

Windy samochodowe obsługują wielopoziomowe parkingi naziemne i podziemne. Często są to jedyne rozwiązania zapewniające miejsca garażowe pod budynkami w centrach miast. Zastosowanie takiej windy w niedużym garażu pod budynkiem umożliwia zaoszczędzenie od 5 do 9 miejsc parkingowych na jednej kondygnacji.

Przeznaczenie

Ikonka przedstawiająca blok mieszkalny

Blok mieszkaniowy

Ikonka przedstawiająca szkołę

Szkoła

Ikonka przedstawiająca zakład przemysłowy

Firmy i zakłady pracy

Ikonka przedstawiająca budynek użyteczności publicznej

Budynek użyteczności publicznej

Platforma samochodowa czy winda?

Platforma samochodowa różni się tym od windy, że nie ma drzwi kabinowych, a jedynie szybowe. Może też nie mieć ścian, tylko barierki. Prędkość maksymalna wynosi 0,15 m/s. 

Natomiast windy samochodowe mają ściany, drzwi kabinowe i szybowe. Najczęściej spotykane prędkości mieszczą się w zakresie pomiędzy 0,2 a 0,35 m/s. Ograniczeniem prędkości jest moc agregatu i wynikający z niej czynnik ekonomiczny. Przez swoją konstrukcję windy są cięższe, a przez to bardziej energochłonne.

Ważne aspekty projektu windy samochodowej

Przy projektowaniu urządzeń transportowych w garażach powinna być brana pod uwagę przepustowość urządzenia oraz szacowana ilość potencjalnych użytkowników, by uniknąć tworzenia się zatorów.

Jeśli w garażu nie występują zjazdy, zaleca się budowę przynajmniej dwóch platform lub wind samochodowych, aby umożliwić wyjazd pojazdom w przypadku awarii jednego z urządzeń.

Aby uniknąć przykrych niespodzianek, które uniemożliwiają niektórym samochodom korzystanie z urządzenia, najlepiej tworzyć jak największą powierzchnię kabiny. Udźwig powinien uwzględniać przynajmniej transport samochodów osobowych do 3,5 t, ale jest taka potrzeba można tę wartość podnieść do oczekiwań klienta.

Pozycjonowanie pojazdu w kabinie

Aspekt projektowania powinien uwzględniać również takie elementy jak pozycjonowanie pojazdu w kabinie w sposób umożliwiający jego bezpieczny transport. W tym celu stosuje się sygnalizację świetlną pomagającą kierowcy zająć odpowiednie miejsce w kabinie. 

Najlepiej gdy pozycjonowanie opiera się o wielopunktowe siatki laserowe, które ograniczają niebezpieczeństwo, że jakiś element samochodu „umknie” czujnikom i nastąpi zniszczenie zarówno pojazdu jak i samego urządzenia.

Scenariusz ruchu

W dźwigu, w którym jedne drzwi służą zarówno do wjazdu, jak i wyjazdu, powinien być opracowany odpowiedni scenariusz ruchu obejmujący miejsca oczekiwania na dźwig, podczas gdy wezwana kabina jest zajęta. 

Powinien on również uwzględniać pierwszeństwo wyjazdu lub wjazdu w zależności od potrzeb. 

Komunikacja z użytkownikiem zazwyczaj odbywa się poprzez odrębną sygnalizację świetlną pokazującą aktualny stan dźwigu.

W przypadku transportu samochodowego, gdzie nie można w łatwy sposób podejść do przycisku i wybrać odpowiedniego przystanku, trzeba też dokładniej rozważyć lokalizację panelu dyspozycji w kabinie i organizacji wezwań. Najlepiej zrobić to w sposób, który jest jak najbardziej ergonomiczny i pozwoli na komfortowe korzystanie z urządzenia.

Zabezpieczenie windy przed zimą

W naszej strefie klimatycznej trzeba brać pod uwagę kwestię warunków atmosferycznych. Zima stanowi największy test dla wind i platform samochodowych.

W przypadku tego typu urządzeń należy zadbać o ogrzewanie szybu oraz podgrzewane progi drzwiowe, najlepiej zarówno szybowe, jak i kabinowe. Zapobiegają one zamarzaniu przy niskich temperaturach. 

Trzeba też zapewnić odpowiednie odprowadzanie wody. W tym celu w podszybiu stosuje się zagłębienia na wodę ociekającą z samochodów, czujniki oraz pompy do usunięcia wody. Wszystkie komponenty powinny być wykonane z materiałów odpornych na agresywne środowisko i występowanie soli.

Dopasuj urządzenie do swoich potrzeb

Za pomocą naszego konfiguratora błyskawicznie skonfigurujesz i wycenisz takie urządzenia jak:

  • windy osobowe
  • windy osobowo-towarowe
  • windy panoramiczne
  • windy samochodowe
  • schody i chodniki ruchome
  • windy towarowe

Najczęściej zadawane pytania (FAQ)

Czy winda samochodowa podlega UDT?

Tak, platformy i windy samochodowe podlegają pełnemu dozorowi technicznemu. Obowiązują je przeglądy okresowe, doraźne eksploatacyjne i doraźne powypadkowe / poawaryjne.

Kompleksowa obsługa

Zajmiemy się Twoim urządzeniem od A do Z – od opracowania projektu, poprzez dostawę, montaż i późniejsze serwisowanie urządzenia.

Projekt

Ikonka przedstawiająca projekt
Strzałka w dół

Dostawa

Ikonka przedstawiająca jadący samochód dostawczy
Strzałka w dół

Montaż

Ikonka przedstawiająca rękę z kluczem
Strzałka w dół

Serwis

Ikonka przedstawiająca koło zębate nad ręką

Kompleksowa obsługa

Zajmiemy się Twoim urządzeniem od A do Z – od opracowania projektu, poprzez dostawę, montaż i późniejsze serwisowanie urządzenia.

Projekt

Ikonka przedstawiająca projekt
Dwie strzałki w prawo

Dostawa

Ikonka przedstawiająca jadący samochód dostawczy
Dwie strzałki w prawo

Montaż

Ikonka przedstawiająca rękę z kluczem
Dwie strzałki w prawo

Serwis

Ikonka przedstawiająca koło zębate nad ręką

Zobacz pozostałe usługi:

Dopasujemy windę do Twojego projektu

Zajmiemy się Twoim dźwigiem od A do Z. Skontaktuj się z naszym specjalistą.

Skip to content