Montaż platformy dla niepełnosprawnych – jak wygląda i gdzie jest możliwy?

Czy w tym miejscu da się w ogóle coś zamontować? Pytają nas osoby zainteresowane zakupem platformy dla niepełnosprawnych. Ponieważ tor jezdny platformy najczęściej musi być dopasowany do już istniejącego budynku, nie zawsze jest to możliwe.

Z tego artykułu dowiesz się:

  1. Gdzie jest możliwy montaż platformy dla niepełnosprawnych?
  2. Jaka musi być minimalna szerokość schodów w zależności od wymiarów platformy?
  3. Kiedy montujemy platformę do ściany, a kiedy na słupkach samonośnych?
  4. Jaką platformę wybrać w zależności od tego ile pięter chcemy pokonać?
  5. Jak sposób montażu platformy przyschodowej wpływa na jej cenę?

Gdzie jest możliwy montaż platformy dla niepełnosprawnych?

Wyróżniamy platformy pionowe (zwane często “windami dla niepełnosprawnych”) oraz platformy poziome (schodowe). Jedne i drugie możemy instalować w blokach mieszkalnych,  domach jednorodzinnych, przychodniach, urzędach itp. Żeby móc tego dokonać, potrzebna jest zgoda właściciela budynku.

Platforma pionowa

W przypadku montażu platformy pionowej wymagane jest najpierw wyznaczenie miejsca na szyb dźwigu. Urządzenie dostarczane jest z własną konstrukcją szybu i obudową (pełną lub panoramiczną). Montaż w istniejącym obiekcie nie wymaga żadnych dodatkowych prac budowlanych oprócz wykucia otworu w stropie (jeżeli szyb przez niego przechodzi).  Nie ma też potrzeby przeznaczania dodatkowego pomieszczenia na maszynownię, ponieważ napęd platformy zlokalizowany jest w obrysie szybu.

Zaletą platform pionowych jest ich relatywnie niska cena. (30 – 60 tys). Do słabych stron zaliczyć można maksymalną wysokość podnoszenia, która nie może przekroczyć 13 metrów, niewielką wydajność urządzenia (szczególnie dla wysokości podnoszenia powyżej 6 metrów) oraz dostępne tylko określone wymiary platformy.

Platforma przyschodowa

Platforma schodowa najlepiej sprawdzi się:

  • wewnątrz budynku, w którym nie ma windy,
  • przed budynkiem, jeżeli brakuje podjazdu dla wózków inwalidzkich.

W przypadku instalacji na zewnątrz budynku platforma, stacja ładująca oraz szyna są dodatkowo zabezpieczone przed działaniem niekorzystnych warunków pogodowych.

Montaż platformy przyschodowej jest szybki i mało inwazyjny. Urządzenie działa na schodach prostych i krętych, idealnie dopasowując się do ich architektury.

Niektóre modele platform schodowych można montować nawet, jeśli wzdłuż schodów brakuje ściany nośnej lub barierki.

Szerokość schodów - czyli jak dużo miejsca potrzebuje platforma schodowa?

Platformę schodową możesz zamontować zarówno na schodach prostych, jak i krętych…. pod warunkiem, że są odpowiednio szerokie. Dokładne wymagania techniczne będą się różnić w zależności od modelu platformy.

Jednak można przyjąć, że w przypadku platform prostoliniowych szerokość schodów musi wynosić co najmniej 120 cm.

Pomiaru dokonujemy w najwęższym miejscu schodów. Szerokość  liczymy od poręczy do ściany lub od poręczy do poręczy. Jeżeli na drodze platformy znajduje  się grzejniki lub parapet, odpowiednio pomniejszamy otrzymany wynik.

Jeśli osoba niepełnosprawna ma do pokonania więcej, niż jedno piętro, miejsce potrzebne platformie schodowej “na zakrętach” nie może być mniejsze niż 120×120 cm.

Przed pierwszym stopniem potrzebne jest co najmniej 130 cm wolnej przestrzeni, żeby można było komfortowo wjechać na platformę.

Wiele osób myśli, że tyle samo miejsca musi być również na ostatnim przystanku. Tymczasem, jeśli schody są wystarczająco szerokie, “głębokość” górnego przystanku nie ma znaczenia. Platforma może zatrzymać  się na wysokości najwyższego stopnia, umożliwiając bezproblemowy zjazd wózka inwalidzkiego na właściwy poziom.

A co w sytuacji, gdy nie korzystamy z urządzenia?

Jest ono automatycznie składane. Szerokość złożonej platformy nie przekracza 30-40 cm. Dzięki temu nie ogranicza ona swobodnego korzystania ze schodów przez pozostałych mieszkańców.

Potrzebujesz pomocy w zmierzeniu schodów pod platformę dla niepełnosprawnych? Skontaktuj się z naszym Doradcą.

Ostatnia rzecz, którą musisz wziąć pod uwagę, to dostęp do źródła prądu. Platformy mają napęd elektryczny. Są  zasilane są za pomocą akumulatora, którego ładowanie następuje w stacji dokującej na dolnym lub górnym przystanku. Dzięki temu platforma może działać nawet w przypadku awarii prądu. Planując montaż platformy przyschodowej, musimy zapewnić jej dostęp do sieci na dolnym lub górnym spoczniku.

Montaż do ściany czy montaż na słupkach samonośnych

Platforma schodowa powinna być montowana do ściany nośnej. Nie zawsze istnieje taka możliwość. Wówczas używamy tzw. słupków samonośnych, na które przenoszony jest ciężar platformy i jadących nią osób. Słupki montujemy do ściany lub od strony poręczy, co dodatkowo zabiera 6-10 cm z szerokości schodów.

Niewiele osób wie, że istnieją platformy dla niepełnosprawnych, których tor jezdny  może jednocześnie pełnić rolę poręczy. Są to np. platformy schodowe Garaventa  dostępne w wersji z torem prostym lub krzywoliniowym. Szerokość toru wynosi około 5 cm, czyli tyle ile typowa poręcz. Przestrzeń pomiędzy słupkami może zostać wypełniona panelami z metalu, szkła hartowanego lub pleksi, przez co cała instalacja jest nie tylko funkcjonalna, ale i estetyczna.

Tor jezdny platformy - prosty czy krzywoliniowy?

Jeżeli mamy do pokonania jedno piętro  (jeden prosty ciąg schodów), wystarczającym rozwiązaniem jest platforma schodowa prostoliniowa. Szyna takiej platformy jest zamocowana pod kątem 20-40 stopni  i umożliwia transport osoby niepełnosprawnej wzdłuż jednego prostego odcinka schodów. Tor jezdny platformy nie może mieć w tym przypadku żadnych zakrętów.

Jeśli istnieje potrzeba pokonania kilku pięter (kilku ciągów schodów), a platforma musi przy tym zakręcać lub zmieniać kąt nachylenia, wówczas należy wybrać platformę na torze krzywoliniowym. Można ją zamontować od strony poręczy schodów.

Jak sposób montażu platformy dla niepełnosprawnych wpływa na jej cenę?

Cena platformy przyschodowej zależy od umiejscowienia schodów (wewnątrz czy na zewnątrz budynku), ich kształtu oraz kąta nachylenia. Tańszym rozwiązaniem są zawsze platformy poruszające się po torze prostym (25-40 tys. zł). Cena platformy na torze krzywoliniowym zaczyna się od 50 tys. zł i jest ściśle związana z kształtem i długością toru jezdnego.

W przypadku platform pionowych kluczowy wpływ na cenę ma wysokość podnoszenia platformy. Najtańszy podnośnik pionowy można kupić już od 35 tys. zł.

Zarówno platformy przyschodowe, jak i platformy pionowe mogą być dofinansowane z PFRON. Do wniosku należy dołączyć kosztorys, który uzyskasz bezpłatnie kontaktując się z naszym Doradcą.

Pamiętaj, że montaż platformy dla niepełnosprawnych to nie jedyny koszt, jaki musisz ponieść. Przed oddaniem jej do użytku, konieczny jest odbiór techniczny UDT. Na Tobie, jako na właścicielu platformy, spoczywa również obowiązek regularnej konserwacji urządzenia. Specjalista z odpowiednimi uprawnieniami powinien dokonać przeglądu platformy raz na 12 miesięcy. Zapewni to bezpieczeństwo i niezawodność korzystania z urządzenia przez długie lata.

LOGO PFRON
Dofinansowanie z PFRON

Uzyskaj dofinansowanie na „Likwidację
Barier Architektonicznych”. Pomożemy
dopełnić formalności.

Produkty z artykułu

Platformy pionowe

Platformy przyschodowe

Osoba pracująca przy monitorze na którym wyświetlony jest projekt windy i logo elektrolift

Porozmawiaj z Doradcą

Nie masz pewności jakie rozwiązanie najlepiej sprawdzi się w Twoim
przypadku? Porozmawiaj z naszym Doradcą.

Więcej na ten temat

Skorzystaj z pomocy doradcy

Krótko opisz swój problem. Podpowiemy jakie rozwiązanie najlepiej sprawdzi się w Twoim przypadku

Skip to content