Schodołaz czy platforma dla niepełnosprawnych – które wybrać?

Zarówno schodołazy, jak i platformy schodowe dla osób niepełnosprawnych, umożliwiają osobie poruszającej się na wózku inwalidzkim pokonanie schodów. Jednak istnieją między nimi kluczowe różnice, które przekładają się nie tylko na komfort korzystania z urządzenia, ale również na koszty jego późniejszej eksploatacji.

Z tego artykułu dowiesz się:

  1. Jakie są praktyczne różnice pomiędzy platformą dla niepełnosprawnych, a schodołazem?
  2. Gdzie mogą być montowane platformy schodowe?
  3. Jaka jest cena platformy schodowej, jakie dodatkowe koszty należy do niej doliczyć?
  4. Jaka jest cena schodołazu?
  5. Czy platforma schodowa jest dofinansowywana z PFRON?
  6. Czy można uzyskać dofinansowanie na schodołaz?
  7. Czy schodołazy i platformy przyschodowe podlegają UDT?

Jak działa platforma przyschodowa?

Zarówno platforma pozioma dla osób niepełnosprawnych (przyschodowa), jak i platforma pionowa (poruszająca się góra-dół) umożliwiają osobie na wózku inwalidzkim samodzielne pokonywanie schodów. Wystarczy przywołać urządzenie (np. pilotem zdalnego sterowania lub przyciskiem), wjechać na nie wózkiem, a następnie powoli i bezpiecznie dojechać na wybrany poziom.

Gdy platforma nie jest używana, składa się automatycznie w taki sposób, żeby nie utrudniać innym osobom korzystania ze schodów.

To, o czym na pewno warto wiedzieć o platformie schodowej jest fakt, iż porusza się ona znacznie wolniej od zwykłej windy (około 20 razy wolniej). Podczas jazdy musisz cały czas trzymać przycisk umieszczony w podłokietniku lub na pilocie zdalnego sterowania.

Wraz z tobą na platformie schodowej może przebywać również opiekun. Jest to konieczne tylko w sytuacji, gdy na stałe potrzebujesz jego pomocy. W przeciwnym razie możesz korzystać z tego urządzenia zupełnie samodzielnie.

Platformy dla niepełnosprawnych mogą używać również osoby starsze oraz rodzice przewożący dzieci w wózkach.

Schodołaz - mobilnie, ale z opiekunem

Schodołaz również umożliwia transport osoby niepełnosprawnej po schodach.

Żeby móc z niego skorzystać niezbędna jest pomoc opiekuna osoby niepełnosprawnej.

W przeciwieństwie do platformy przyschodowej, schodołaz jest urządzeniem mobilnym. Nie wymaga montażu do ściany budynku i możemy go zabrać ze sobą wszędzie, gdzie jest potrzebny.

Wyróżniamy dwa rodzaje schodołazów: gąsienicowy oraz kroczący.

Schodołaz gąsienicowy nie wymaga od opiekuna użycia siły. Ząbki gąsienic schodołazu zaczepiają się o krawędzie stopni i w ten sposób całość przemieszcza się w górę lub w dół. Opiekun musi zamocować wózek na pojeździe i asekurować go podczas jazdy.

Podczas poruszania się po schodach schodołaz gąsienicowy nie generuje wstrząsów, przez co transport jest komfortowy zarówno dla osoby na wózku inwalidzkim, jak i dla opiekuna.

Schodołaz kroczący jest bardziej uniwersalny. Możesz z niego korzystać również na wąskich i stromych schodach. Do jego obsługi jest jednak wymagane użycie niewielkiej siły ze strony opiekuna osoby niepełnosprawnej. Schodołazy kroczące mogą być dostarczane w komplecie z wózkiem inwalidzkim lub fotelikiem na kółkach, który można bardzo łatwo odpiąć od schodołazu.

Montaż platform schodowych - gdzie jest możliwy?

Platforma schodowa dla niepełnosprawnych może być montowana zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz budynku. Korzysta się z niej w blokach mieszkalnych, domach jednorodzinnych czy w urzędach.

Jej montaż jest możliwy zarówno na schodach prostych, jak i krętych.

Platformy przyschodowe prostoliniowe mogą pokonać różnicę tylko jednego poziomu i parkują wzdłuż schodów.

Platformy poruszające się po torze krzywoliniowym mają zastosowanie w przypadku schodów z półpiętrami lub schodów zabiegowych (takich, które przy zmianie kierunku mają charakterystyczne, trójkątne stopnie).

Szynę urządzenia montuje się do ściany nośnej. Jeśli nie ma takiej możliwości, przymocowujemy ją do specjalnie w tym celu zamontowanych słupków samonośnych.

Przeczytaj Montaż platformy przyschodowej – gdzie i kiedy jest możliwy.

Do instalacji platformy przyschodowej lub pionowej windy dla osób niepełnosprawnych niezbędna jest zgoda właściciela budynku (najczęściej administracji). Zaletą tego rozwiązania jest trwałe usunięcie bariery, jaką stanowią schody w bloku lub domu.

Platformy elektryczne mogą być również montowane na zewnątrz (np. przed klatką schodową), umożliwiając dostęp do budynku dla osób niepełnosprawnych.

Gdzie najlepiej sprawdza się schodołaz?

Zadaniem schodołazu jest umożliwienie poruszania się osobom niepełnosprawnym zarówno w budynku, jak i poza nim. Możesz schować schodołaz do bagażnika i zabrać ze sobą w każdą podróż, pokonując napotkane przeszkody architektoniczne.

Urządzenie pozwala na transport wózka inwalidzkiego również po schodach stromych i wąskich, gdzie nie jest możliwa instalacja platformy przyschodowej.

Zakup schodołazu nie wymaga zgody spółdzielni mieszkaniowej, ponieważ urządzenia tego nie trzeba nigdzie montować.

Jak jest zasilana platforma przyschodowa?

Większość wind schodowych zasilana jest za pomocą akumulatora. Dzięki temu działają nawet w przypadku przerw w dostawie prądu. Urządzenie potrzebuje jednak dostępu do gniazdka, do którego podłączona jest ładowarka. Ładowanie następuje na górnym lub na dolnym przystanku.

Ponieważ baterię trzeba ładować nawet po kilku przejazdach, urządzenie nie jest w stanie pracować w sposób ciągły. Ta cecha platform dla niepełnosprawnych sprawia, że nie jest możliwe płynne użytkowanie platformy w budynkach o dużym natężeniu ruchu (np. w szpitalach), w których codziennie korzystałoby z niej dużo osób. Platforma przyschodowa sprawdzi się wszędzie tam, gdzie  ilość uruchomień będzie mniejsza, niż 10 na godzinę.

Jak zasilany jest schodołaz?

Schodołaz również jest zasilany za pomocą akumulatora. Standardowe modele potrafią pokonać ponad 20 pięter na jednym naładowaniu baterii. Ładowanie akumulatora jest bardzo proste – odbywa się za pomocą dołączonej do urządzenia ładowarki. Średni czas ładowania to około 6-8 godzin. Wystarczy więc podłączyć akumulator na noc, żeby móc korzystać ze schodołazu przez cały następny dzień.

Jaka jest cena platformy schodowej i koszty jej utrzymania?

Cena platformy przyschodowej dla niepełnosprawnych zależy od kilku czynników: przede wszystkim od kształtu i umiejscowienia schodów (wewnątrz czy na zewnątrz budynku) oraz ich kąta nachylenia. Ceny platform schodowych prostoliniowych wahają się od 25-35 tys. zł, a platform schodowych krzywoliniowych – od 50 tys. zł w górę. Im więcej pięter do pokonania, tym cena platformy przyschodowej będzie wyższa.

Koszt ten można znacząco obniżyć, kupując platformy schodowe z dofinansowaniem. Wybór odpowiedniej platformy przyschodowej wymaga dokonania serii pomiarów i oceny miejsca, gdzie będzie montowana (zobacz Specyfikacja techniczna/wymiary platform schodowych). Dopiero wówczas można sporządzić kosztorys, który stanowi załącznik do wniosku o dofinansowanie. Nasi konsultanci przeprowadzają taką analizę bezpłatnie. Wystarczy, że skontaktujesz się z nami wypełniając formularz.

Oprócz ceny ważne są również późniejsze koszty utrzymania urządzenia. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że platformy dla osób niepełnosprawnych podlegają Urzędowi Dozoru Technicznego (UDT), podobnie jak zwykłe windy. Koszt uzyskania odbioru UDT to wydatek rzędu 300-500 zł. Co 2 lata wymagane jest przeprowadzenie badania technicznego. Raz na rok niezbędne jest też serwisowanie platformy. Koszt wizyty serwisanta to ok. 200-300 zł. Takie wymagania nakładają na właściciela dodatkowe koszty, ale są niezbędne, żeby zapewnić jakość i bezpieczeństwo platform przyschodowych.

Ile kosztuje schodołaz?

Cena nowego schodołazu to około 14-15 tys. zł, w zależności od tego, czy wybierasz schodołaz gąsienicowy, czy kroczący. Koszt ten można obniżyć starając się o dofinansowanie z Państwowego Funduszu Osób Niepełnosprawnych (zobacz jak uzyskać dofinansowanie ze środków PFRON). Do wniosku trzeba dołączyć kosztorys, który w naszej firmie uzyskasz bezpłatnie. Wystarczy, że skontaktujesz się z nami za pomocą formularza.

Schodołaz nie podlega pod UDT, więc koszty jego utrzymania są niższe, niż w przypadku platformy dla niepełnosprawnych.

Podsumowanie

Windy-platformy dla osób niepełnosprawnych to jedyne rozwiązanie, które pozwala trwale usunąć barierę architektoniczną w istniejącym budynku. Niepełnosprawny może korzystać z platformy przyschodowej lub pionowej samodzielnie albo z opiekunem. Daje to niezależność zwłaszcza tym osobom, które nie potrzebują pomocy opiekuna na stałe.

Rozwiązanie to jest jednak dość kosztowne, zwłaszcza jeśli do pokonania mamy kilka pięter. Na szczęście istnieje możliwość uzyskania dofinansowania na platformy dla niepełnosprawnych z PFRON. Kwota dofinansowania sięga 60-95% całkowitych kosztów zakupu i montażu urządzenia. Nasza firma nieodpłatnie zaprojektuje platformę schodową dopasowaną do Twoich potrzeb oraz sporządzi kosztorys, który stanowi załącznik do wniosku o dofinansowanie ze środków PFRON (skontaktuj się z konsultantem).

Jeżeli w twoim budynku nie może być zainstalowana platforma przyschodowa dla niepełnosprawnych (np. z powodu niewystarczającej szerokości schodów lub braku zgody administracji), dobrą alternatywą będzie schodołaz. Jego największa zaleta to mobilność. Urządzenie to można w łatwy sposób zdemontować, włożyć do bagażnika samochodu i zabrać ze sobą w dowolne miejsce. Żeby móc korzystać ze schodołazu niezbędna jest pomoc opiekuna osoby niepełnosprawnej. W zależności od tego, czy wybierzesz schodołaz kroczący, czy gąsienicowy – odbywa się to bez użycia siły ze strony opiekuna lub z niewielkim użyciem siły.

Schodołaz ma jeszcze jedną dużą zaletę – nie podlega UDT. Na to urządzenie również możesz dostać dotację z PFRON. Skontaktuj się z nami, żeby uzyskać bezpłatny kosztorys, który stanowi załącznik do wniosku o dofinansowanie.

LOGO PFRON
Dofinansowanie z PFRON

Uzyskaj dofinansowanie na „Likwidację
Barier Architektonicznych”. Pomożemy
dopełnić formalności.

Produkty z artykułu

Schodołazy

Platformy pionowe

Osoba pracująca przy monitorze na którym wyświetlony jest projekt windy i logo elektrolift

Porozmawiaj z Doradcą

Nie masz pewności jakie rozwiązanie najlepiej sprawdzi się w Twoim
przypadku? Porozmawiaj z naszym Doradcą.

Więcej na ten temat

Skorzystaj z pomocy doradcy

Krótko opisz swój problem. Podpowiemy jakie rozwiązanie najlepiej sprawdzi się w Twoim przypadku

Skip to content